Zmarł Prof. dr hab. inż. Andrzej Ambrozik


Dnia 28.02.2017 r. zmarł nasz kolega Profesor zwyczajny dr hab. inż. Andrzej Ambrozik, wieloletni Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych, Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń inżynierów i naukowców.


Obszar zainteresowań naukowych Profesora Ambrozika zawierał modelowanie, badania procesów cieplno-przepływowych w tym procesów spalania oraz diagnostykę i sterowanie tłokowych silników spalinowych. Były to ponadto paliwa i materiały eksploatacyjne silników spalinowych, emisja szkodliwych substancji ze spalinami i ich neutralizacja oraz utylizacja strat ciepła w silnikach spalinowych z zastosowaniem analizy egzergetycznej.


Był autorem i współautorem 6-ciu monografii. Autorem ok. 300-stu artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowo-technicznych, członkiem wielu stowarzyszeń naukowych i naukowo-technicznych takich jak, PTNM, PIS. Był członkiem Komitetów Naukowych wielu konferencji Krajowych i Międzynarodowych. Zmarły należał również do laureatów wielu nagród w tym nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz JM Rektora Politechniki Świętokrzyskiej.


Żegnamy wspaniałego Kolegę, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.